HRVATSKA
   ÖSTERREICH
   DEUTSCHLAND
   EUROPEAN UNION
   SRBIJA
   BOSNA I HERCEGOVINA
   CRNA GORA
Prazna košarica
Registracija  Prijava  
Prazna košarica
  

»Ne prodajamo dodatkov, ampak hranila«

Prehranska dopolnila so živila, katerih namen je dopolnjevati običajno prehrano. So viri posameznih ali kombiniranih hranil, ki se jih dobi v obliki kapsul, tablet, praškov, v ampulah s tekočino ter v drugih podobnih oblikah, ki so oblikovane tako, da se jih lahko uživa v odmerjenih količinah.

Vsa kredibilnost,
vsa dobra zavest,
vsi dokazi resnice
prihajajo samo iz čutov.

(Friedrich Nietzsche)


Srečanje z g. Janezom Škrabcem

Pred približno štirimi leti sem se imel ob eni izmed priložnosti čast za kratek čas pogovoriti s sokrajanom iz Ribnice in znanim podjetnikom Janezom Škrabcem, ki ga tudi osebno zelo cenim. Ko me je vprašal, s čim se naše podjetje ukvarja in sem mu odgovoril, da s prodajo prehranskih dodaktov, je bilo njegovo naslednje vprašanje zelo zanimivo: »Imate multi level marketing?«. Takrat sem za to obliko trženja izdelkov dejansko prvič slišal (poznal sem samo »piramidne« sisteme) in najbrž izpadel dokaj naiven: »Ne, kaj pa je sploh to? Mi imamo običajno trgovino.»


Pogovor se je na tej točki sicer končal, sem si ga pa vsekakor zapomnil. Čeprav se g. Škrabec ne ukvarja s to panogo, pa je že takrat vedel, da so prehranski dodatki tipičen primer izdelkov, ki se lahko uspešno tržijo skozi ta novodobni princip, ki (kot večina podjetniških novosti) izhaja iz ZDA.


Mrežni marketing prehranskih dodatkov

Multi level marketing oz. »več-nivojsko trženje« ali mrežni marketing je sistem osebne prodaje, katerega glavna razlika v primerjavi z običajnim trženjem produktov je, da izpušča veleprodajo in marketing (po njihovi razlagi dva nepotrebna koncepta, ki nimata posebne dodane vrednosti) in ju nadomesti z »mrežo« (Network) pod demagoško idejo, da naj si namesto korporacij raje kar potrošniki sami razdelijo ta del cene izdelka.

Kadar gre za izdelke, kjer je potrebna dodatna razlaga o uporabi, podjetje pa nima zagonskih sredstev za globalni marketing niti ustreznih pogojev, da se njihovi izdelki pojavijo na policah trgovin, je mrežni marketing vsekakor najboljši način prodaje za podjetje. Tukaj bi ponovil, za koga je ta način najboljši: za PODJETJE, nikakor pa ne za kupce in veliko večino prodajalcev.



Od kod razlike v cenah

Prvič sem se z mrežnim marketingom srečal že v srednji šoli (takrat sem mislil, da je to enako kot piramidni sistem), kjer mi je sošolec ponujel zobno pasto Amway, ki je bila 5-10 krat dražja od tiste v trgovini.

V marketingu poznamo zakonitost, da višja kot je cena, več prepričevanja je potrebno, da kupimo izdelek. In osebna prodaja je prepričavanje v najbolj čisti obliki. Ker me zanimajo različni sistemi prodaje, sem obiskal tudi enega od seminarjev, ki jih prirejajo udeleženci mrežno marketinškega sistema.


Mreža marketinških izdelkov

Govorili so tisti, ki so v vrhu piramide in vzdušje je bilo res neverjetno pozitivno. Njihov moto je »čas IN denar«. No, vsaj za nekatere to najbrž tudi drži. Zgodba se mi je zdela zelo zanimiva in pravzaprav izjemno poštena do udeležencev: štejejo pač rezultati (prodaja) in od tega je odvisno napredovanje v sistemu…brez politike, vez in poznanstev.



V kolikor ta »ljudska vez« nadomesti stroške veleprodaje in marketinga v ceni izdelka, je torej vse lepo in prav. Na žalost pa v praksi ob primerjavah mrežno marketinških izdelkov s primerljivimi, ki jih najdemo v trgovinah, ugotovimo, da so prvi vsaj 2-5 dražji…kje je torej poanta?


Marketinške cene prehranskih dodatkov

Udeleženci sistema imajo odgovor kot na dlani: seveda gre za 2-5 krat boljše izdelke. Vendar o tem nekoliko kasneje… Poanta je enostavno v tem, da je »mreža« pač dražja od veleprodaje in marketinga. Prav tako je osebna prodaja neprimerljivo dražja od diskontne prodaje (treba je upoštevati čas prodajalca, ki ga porabi za ENEGA samega kupca).

Tudi v tem sicer ne vidim problema, v kolikor tega dejstva prodajalci pogosto ne bi skušali prikriti s polresnicami in zavajanjem o kvaliteti izdelkov, ki je (kot omenjeno zgoraj) vedno edini razlog, kadar potencialni kupec navede ugovor o ceni. »Veste tole naše je pa 100% naravno«. »Ja, tole je vse patentirano«, »Tisto so navadni prehranski dodatki, mi prodajamo HRANILA«…


Vsak sistem vedno pokvarijo ljudje

Mrežni marketing je fantastičen koncept, vendar ga na žalost v praksi (najbolj pa to velja za prehranske izdelke) pogosto pokvarijo ljudje, ki v njem ne sodelujejo zato, da bi kupcem ponudili najboljšo rešitev za njihov denar skupaj z odkritim in kvalitetnim svetovanjem, pač pa iz precej enostavnega razloga, ki se imenuje pohlep, kaže pa se z naslednjimi ravnanji:
-kritiziranje konkurenčnih izdelkov,
-uporaba znanstveno nedokazanih trditev,
-ponavljanje besede »naravno« ali drugih puhlic, ki so trenutno v modi.



"Najboljši izdelki" v marketingu

Prodajalci v mrežnem marketingu vedno prodajajo »najboljše« izdelke in njihov argument je, da gre za vrhunsko napredni razvojni oddelek in tehnologijo, ki je drugi nimajo. Ali je res verjetno, da velika prehranska in farmacevtska podjetja nimajo tako dobrih razvojnih oddelkov, da se »najboljši« izdelki lahko prodajajo samo preko mrežnega marketinga!?

Mrežni marketing pa ima še eno težavo, ki jo »sponzorji«, ki gradijo mrežo, svojim članom pogosto ne omenijo: da namreč za vsak izdelek obstaja OMEJEN trg.

Kakor v manjšem kraju ne more obstajati 10 hipermarketov, tako tudi v določeni državi lahko obstaja samo določeno število prodajalcev, saj obstaja samo določeno število potencialnih kupcev. Ker se prodajalci tega pogosto ne zavedajo, postajajo vsiljivi in ponujajo tudi tistim, ki jih izdelki sploh ne zanimajo.


Zanke mrežnega marketinga

Statistično gledano v VSAKEM mrežnem marketingu ves čas več kot 80% udeležencev dejansko IZGUBLJA denar (naj si bo to s stroški, ki jih imajo s predstavitvami, kvotami izdelkov, ki jih morajo nabavljati za vzdrževanje svojega statusa itd.).

Kljub temu dejstvu je mrežni marketing še vedno precej hitro rastoč koncept, ki se v glavnem napaja iz »mita o podjetniku«. Ta mit izhaja iz predstave, da podjetništvo združuje svobodo, neodvisnost, čas in denar. Kdor je bil v podjetnišvu vsaj nekaj časa, je gotovo hitro izgubil to iluzijo.


Če se vrnemo na začetek… Mrežni marketing je odličen koncept ZA PODJETJE. Kupci namreč plačajo več in dobijo manj za njihov denar, 80% prodajalcev pa dela z izgubo. Visoke cene izdelkov na trgu, visoko motivirani in predani delavci, ki so plačani po učinku. Idealen scenarij za vsako podjetje.



Poglejte si torej, katere izdelke prehranskih dodatkov najdete v naši uspešni spletni trgovini.

Za nasvet lahko vprašate na našem strokovnem THE Forumu, kjer vam bo do hitrega in učinkovitega napredka pomagala naša "trenerska ekipa THE Team".

Lahko pa se odpravite na najbližje od 13 THE Nutrition prodajnih mest po Sloveniji, kjer vam bo strokovno izobraženi prodajalec svetoval v živo.

Natan, ISSA Specialist for Performace Nutrition in inštruktor fitnesa FZS

Član strokovnega THE Team-a

Copyright 2010-2024 THE Nutrition | Pogoji poslovanja | Pravilnik THE o zasebnosti in varovanju osebnih podatkov